Przekłuwanie ciała praktykowane jest i było na całym świecie, zarówno wśród mężczyzn, kobiet jak i dzieci. Obecnie jednak są bardziej popularne wśród kobiet. Przekłuwane są najczęściej uszy – jedno lub oba, i mimo że ucho można przebić w wielu miejscach, najbardziej popularnym miejscem jest płatek małżowiny usznej. Miejsce to jako jedyna część ucha nie posiada chrząstki, jest też bardzo słabo unerwione – dlatego też jest chyba najlepszym miejscem do przekłucia. Przebicia w płatku małżowiny usznej nie są zbyt bolesne i stosunkowo szybko w porównaniu z innymi przekłuciami się goją. I choć osobiście tego nie polecam, wiem że wiele osób przekłuwało sobie ucho w tym miejscu samemu…
Powody noszenia kolczyków, ulegały zmianom z biegiem naszej historii, i były przeróżne w zależności od kultury. Począwszy od celów praktycznych gdy noszono ciężkie kolczyki w celu wydłużenia płatka usznego (np. charakterystyczni długousi z wysp wielkanocnych, czy też Budda gdy jeszcze się nie wyzbył bogactwa), który gdy był długi miał podkreślać status, poprzez cele przynależnościowe, religijne, aż do celów czysto dekoracyjnych.
W niektórych kulturach noszenie kolczyków często było kojarzone ze statusem społecznym osoby, która je nosi. W tym celu miał je przypuszczalnie wyżej wymieniony perski wojownik. Znajdywane też w wykopaliskach kolczyki wykonane z metali szlachetnych świadczyć mogą tylko o tym, że nie każdego było „stać” na ich noszenie, w związku z czym ich noszenie mogło świadczyć o zamożności właściciela.
Innym powodem noszenia kolczyków były powody religijno – mistyczne, podobno wierzono, że przez uszy wchodzą do człowieka złe duchy – kolczyki miały je odstraszać…
Noszenie kolczyków w pewnych okresach i kulturach świadczyło też o przynależności do kogoś lub do jakiejś grupy. I tak przykładowo hinduskim kobietom wkładano do nosa kolczyk, który miał świadczyć o uległości wobec mężczyzny. A w starożytnej Grecji i Rzymie, kolczykowano genitalia niewolnikom, kolczyki te oprócz ukazania statusu miały zapobiec marnowania energii niewolników na rozkosze cielesne.
Kolejnym zaś powodem przekłuwania i kolczykowania ciała były cele estetyczne. Kolczyki traktowane były jako ozdoba ciała. Ten cel obecnie jest chyba najbardziej popularny I mimo, że kolczyki mogą być w kształcie różnych znaków, nosić ze sobą różną treść – spełniają one w większości funkcje estetyczną, podkreślającą naturalną urodę."
żródło: http://www.webshock.com.pl/krotka-historia-kolczyka/
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLDSOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLDSOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
SOLD
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz